X
 17.06.2024 Живот

Каде во Европа има најевтино, а каде најскапо пиво?

Цените на пивото доста варираат во европските метрополи, со највисоки цени во нордискиот регион, Велика Британија и Франција. Рангирањето значително се поместува кога се зема предвид нивото на цените на алкохолните пијалаци пресметано врз основа на паритетот на куповната моќ.

Европското фудбалско првенство е во тек и за многу љубители на овој спорт тоа значи уживање во пиво додека ги гледаат натпреварите.

Сепак, цената на пивото значително ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓаат навивачите или каде патуваат. Неодамнешните податоци откриваат големи разлики во цените на домашното точено пиво и целокупното ниво на цени на алкохолните пијалаци низ Европа, што ги истакнува различните трошоци што може да ги очекуваат фановите.

Според „Нумбео“, веб-страница за статистика за трошоците на животот генерирана од корисниците, цените за домашно точено пиво (0,5 литри) во ресторани или пабови се движат од 2 евра во Софија до 8 евра во Копенхаген меѓу главните градови од Европската Унија.

Нордиските земји убедливо водат


Вклучувајќи ја Европската асоцијација за слободна трговија (ЕФТА), Велика Британија и земјите-кандидати за ЕУ, Рејкјавик е на врвот на листата со 10 евра по пиво, а веднаш по него е Осло со 9,6 евра. Следуваат Копенхаген и Хелсинки, со просечна цена од 8 евра за пиво.

Ако сакате да пиете точено пиво во Лондон, треба да платите околу 7,7 евра, а слично е и во Париз, додека во швајцарски Берн е 6,7 евра.

Иако овие три града се над Стокхолм (каде што пивото чини 6,7 евра), нордиските земји во целина имаат највисоки цени на пивото во Европа.

Ова покажува дека навивачите во овие градови ќе треба да издвојат повеќе пари за пијалаци за врема на натпреварите во споредба со другите локации.

Спротивно на тоа, градовите како Киев, Минск и Кишињев нудат многу поевтини опции. Најниска цена е Киев од 1,1 евро за пиво, а потоа следат Минск со 1,2 евра и Кишињев со 1,3 евра.

Цените на пивото се исто така релативно пониски во Мадрид (3,5 евра) и Лисабон (3 евра).

Сите овие се номинални цени и не ги одразуваат стандардите за куповна моќ. Оваа значајна разлика во цената нагласува како цените на пивото може да ги одразат пошироките економски услови и факторите на локалниот пазар.

Варијации на цените во самите земји

Цените на пивото може значително да се разликуваат во некои земји, што го прави поевтино во некои градови. Велика Британија е одличен пример: додека во Лондон едно пиво чини 7,7 евра, во Ковентри можете да го купите за 4,3 евра, 4,8 евра во Абердин и 5,2 евра во Шефилд.

Каде е најевтиниот и најскапиот алкохол во Европа?

Во 2022 година, според официјалниот завод за статистика на ЕУ „Евростат“, Исланд (297 отсто од просекот на ЕУ) беше најскапата земја за алкохолни пијалаци, додека Унгарија (82 отсто) беше најевтина од 37 европски земји.

Во ЕУ, Финска беше најскапа земја за алкохол, со индекс на ниво на цени од 213 отсто, а по неа е Ирска (210 отсто).

Слично на номиналните цени, нордиските земји имаат највисок индекс на ниво на цени за алкохолните пијалаци.

Извор: Euronews.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот