X
 18.11.2019 Живот

Во Австрија прогласена највисока опасност од лавини

Обилните врнежи од дожд и снег создаваат проблеми во Австрија. Најлоша е ситуацијата во Јужен Тирол и Корушка.

Поројните дождови предизвикаа излевање на реките и на езерата во долините, а жителите во најзагрозените подрачја се евакуирани.

Во планинските делови снегот отсече неколку села, каде што нема струја, а во прекин се и телефонските врски.

Прогласена е најголема опасност од лавини.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот