X
 19.09.2022 Живот

Измерени 25 сантиметри снег во Швајцарија

Есента почнува на 21 септември, но зимата веќе стигна во некои делови од Европа. Имено, снег падна во неколку земји, меѓу кои и Хрватска, Словенија, Швајцарија и Австрија.

Во Швајцарија, во некои делови имало 25 сантиметри снег, па морала да интервенира и зимската служба. Улиците биле исчистени, но возила останале заробени под снегот.

Биле измерени 25 сантиметри снег на превојот Клаусен.Се очекува студеното време да се задржи и во наредните неколку дена во Централна Европа.

Извор: Fenix magazin
Насловна фотографија: Facebook
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот