19.10.2023 Живот

Се намалува возраста на пациенти со мултипла склероза во земјава, ги има и под 10 години

Се намалува возраста на пациенти со мултипла склероза во државата, заболуваат и лица под 10 години. За среќа, изминатите години е подигната свеста за оваа болест со многубројни активности, меѓу другото и за да се намали стигмата кон заболените.

- На Клиниката се регистрирани околу 1.300 пациенти со оваа болест. Проекцијата е дека кај нас ги има околу 2.000 пациенти. Во последно време, возраста се намалува на пациентите, има и на под десетгодишна возраст. Најчесто се меѓу 20 и 50 години - вели во изјава за МИА доцент доктор Игор Кумановски од Клиниката за неврологија во Скопје.

Тој нагласува дека многу е важно рано да се препознае болеста и навремено да се третира. Во последните 20 години има високо активна терапија, што во огромна мера ја намалува прогресијата на инвалидитетот.

Во амфитеатарот на Деканатот на Медицинскиот факултет, по повод Националните денови на мултипла склероза, денеска се одржа едукативен настан со цел да се подигне свеста и интересот на идните доктори за оваа болест, како и да се приближат до искуствата што ги имаат заболените. Настанот беше во организација на Националното здружение за мултипла склероза во соработка со Македонската медицинска студентска асоцијација.

Според Ана Карајанова-Димитрушева, претседателка на Здружението, сегашниот стручен кадар со текот на времето ќе го оствари правото на пензија, а на пациентите секогаш ќе им бидат потребни врвни доктори во оваа област.
Мултипла склероза е едно од најчестите невролошки нарушувања и причини за инвалидитет кај младите возрасни лица.

- Тоа е хронична, прогресивна, имунолошки посредувана, воспалителна и дегенеративна болест на централниот нервен систем. Настанува кога имунолошкиот систем ја напаѓа обвивката на нервните клетки - миелин, во мозокот, ‘рбетниот мозок и оптичките нерви, предизвикувајќи воспаление и последователна дегенерација, што води до прекин на невротрансмисијата на сигналот од една нервна клетка до друга - појаснува Карајанова-Димитрушева.

Беше кажано и дека повеќето лица со оваа болест се дијагностицираат на возраст од 20 до 40 години и околу два-три пати почесто се дијагностицираат жени, наспроти мажи.

Извор: МИА

Живот