19.12.2021 Живот

Ова се најснежните европски градови

Без разлика дали сакате снег или не, празниците секогаш изгледаат подобро во град покриен со бела прекривка. Затоа, доколку патувате и сакате бел Божиќ или Нова година, одете во некој од овие градови бидејќи, според статистиката, тие имаат најмногу снежни денови во декември.

5. Хелсинки, Финска - 16,5 снежни дена месечно

finska

Фото: Freepik

На петтото место е главниот град на Финска, а доколку сакате да уживате во радостите на снегот, купете санка наречена „пулка". Кога ќе ја купите, упатете се кон паркот Синебрихоф и спуштете се по еден од многуте ридови. Секако, во Финска треба да се однесувате како Финец, па откако ќе се забавувате во снегот, време е да посетите една од многуте сауни и да се загреете на „пријатните“ 80 степени. Ако сте доволно храбри, одете малку подалеку, на замрзнатиот Балтик и одете на лизгање на мраз.

4. Турку, Финска - 17 снежни дена месечно

turku
Фото: Instagram

Да останеме уште малку во Финска, впрочем, тука се наоѓа и Лапонија, земјата на Дедо Мраз. Турку е најстариот град во земјата, кој се наоѓа на југозападниот брег, и го красат многу замоци кои датираат од 13 век. Еден од начините за обиколка на градот во декември е секако на лизгалки, бидејќи тогаш реката Аура е под мраз. Доколку барате нешто помирно, упатете се во музејот „Абоа Ветус Арс Нова“.

3. Ерфурт, Германија - 17,5 снежни дена месечно

germanija
Фото: Facebook

Овој мал град, кој според германските стандарди има повеќе од 200.000 луѓе, на крајот од годината е прилично бел, а ќе најдете многу бисери на средновековната архитектура, вклучувајќи ја и катедралата „Света Марија“.

2. Вилнус, Литванија - 18,5 снежни дена месечно

vilnus
Фото: Instagram

Главниот град на Литванија е најпознат по својата барокна архитектура во центарот на градот, која беше ставена на листата на светско наследство од УНЕСКО во 1994 година. Доколку сакате да го искусите вистинскиот зимски дух и да спортувате, скијачката зона Липкалнис е оддалечена само 5 километри и нуди прекрасен поглед на градот. Од друга страна, доколку не планирате одморот да го поминете активно, туку културно, ви предлагаме посета на Литванскиот национален уметнички музеј, каде што ќе можете да ја истражите богатата историја на земјата.

1. Талин, Естонија - 20,5 снежни дена месечно

talin
Фото: Instagram

На прво место се наоѓа „кралот на снегот“ во декември, главниот град на Естонија – Талин. Во зима престојот во овој град е чиста романса, а стариот дел од градот, познат и како Кесклин, е под заштита на УНЕСКО и е еден од најдобро зачуваните средновековни градски центри на целиот континент. Доколку уживате во зимските спортови, не пропуштајте го „Талин сонг фестивал граундс“, кој е центар на разни спортови во зима.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik