X
 20.02.2021 Технологија

Руските научници дизајнираа „лебдечки“ воз

Институтот за термичка технологија во Москва, руски инженерски и научноистражувачки институт кој е дел од вселенската корпорација „Роскосмос“, го дизајнирал возот „Маглев“ што може да работи во беспилотен режим.

„Маглев“, збор добиен од изразот „магнетна левитација“, е железнички транспортен систем кој користи два комплети магнети: едниот комплет за одбивање и потиснување на возот од пругата, а другиот за поместување на кренатиот воз нанапред, искористувајќи го недостигот на триење.

- Целта на проектот е да се создаде целосен модел за демонстрација на возот за да се проверат и потврдат главните технички карактеристики на новите технолошки решенија поврзани со примената на технологијата маглев - вели главниот дизајнер Јури Соломонов.

maglev

Извор:Tass.com
Фото: Tass.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија