X
 22.02.2019 Живот

Патнички авион побрз од звукот

Авионот на „Вирџин Атлантик“ од Лос Анџелес до Лондон во понеделникот во еден миг достигна брзина од 1.289 километри на час, соопшти синоќа компанијата.

Тоа се случило на висина од 10.668 километри, над Пенсилванија, со помош на силните ветрови. Брзината на звукот, инаку, изнесува 1.234 километри на час.

- Никогаш не сум видел нешто слично во целата моја кариера. Благодарение на природата авионот пристигна во Лондон 48 минути порано - напиша капетанот на авионот, Питер Џејмс, на „Твитер“.

Вообичаената брзина на авионот „боинг 787-9“ е околу 900 километри на час.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот