X
 23.11.2021 Наука

Синдромот на скршено срце е во пораст

Сè повеќе луѓе живеат со синдром на скршено срце, а тоа болно чувство сега доаѓа со тешка дијагноза, покажува новата студија објавена во списанието „Журнал оф американ харт асосиејшн“.

Студијата покажа дека синдромот на скршено срце е во пораст и е единствено истражување кое покажува јасна врска помеѓу тоа како реагираат срцето и мозокот кога има анксиозност или стрес.

Такоцубо синдромот, познат и како синдром на скршено срце, може да се манифестира како срцев удар, предизвикувајќи болка во градите и отежнато дишење откако ќе ослабат срцевите мускули.

- Ова обично се случува по тежок емотивен или физички настан како што е раскинување, сообраќајна несреќа, па дури и роденденска забава која била изненадување - вели д-р Сузан Ченг, која ја водела студијата.

Студијата покажа дека мажите и жените еднакво доживеале пораст на синдромот на скршено срце во последниве години, а жените на возраст од 50 до 74 години забележале најголем пораст. Од 135.463 случаи на синдром на скршено срце пријавени во САД од 2006 до 2017 година, 88,3 отсто биле кај постари жени.

- Нема друга состојба на болеста каде што е толку јасно и неоспорно. Многу од нас посветија енергија обидувајќи се да разберат што се случува околу овој специфичен синдром, на пример, како да препознаат дијагноза и да постават дијагноза. Мажите и жените имаат различна биологија и подложност на болести, па тие разлики со текот на времето стануваат претерани, а се чини дека тоа е применливо и овде - додава докторката.

Иако се ретки, тешките случаи на синдром на скршено срце може да доведат до смрт, а д-р Ченг вели дека луѓето со овој синдром биле на интензивна нега со денови или недели, обидувајќи се да закрепнат. Таа додаде дека стресот го предизвикува синдромот, наведувајќи дека тоа е „шок за системот“.

Ченг вели дека синдромот на скршено срце сè уште не е добро разбран. Најорганизираните и најсеопфатните достапни податоци се во базата на податоци на примероци од националните болници.

Додека податоците се исклучиво од пред пандемијата, вели Ченг, има податоци и по 2017 година. Но потребни се неколку години сето тоа да се собере и организира и да се подготви за анализа.

Извор: B92.net
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука