X
 10.01.2021 Наука

Што е подобро: сапун или средство за дезинфекција на рацете?

Одблизу, твоите раце воопшто не се мазни. Со врвови и долини, набори, постојат многу места на вашите раце каде што може да се залепи вирусот.

Ако потоа го допрете лицето, вирусот може да ве зарази. Но, постојат два едноставни начини со кои можете да спречите да се случи тоа: сапун и вода и средство за дезинфекција на рацете.

Што е подобро? Алекс Розентал и Пал Тордарсон истражуваат.


Извор: Ted.com
Фото: Screenshot/TED
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука