X
 24.03.2023 Култура

„Нетфликс“ ќе потроши 200 милиони долари за нов филм за кој верува дека ќе биде хит

„Нетфликс“ планира да потроши околу 200 милиони долари за снимање филм за кој се очекува да стане голема франшиза. „Електрична состојба“ (The еlectric сtate) е научнофантастичен филм со кој компанијата ја нагласува својата подготвеност да инвестира многу во проекти за кои смета дека можат да се претворат во големи франшизи.

Филмот е заснован на истоимената книга на шведскиот автор Сајмон Столенхаг и го опишува патувањето низ Земјата предводено од тинејџерка и робот. Режисери се Џо и Ентони Русо, а во филмот глумат Крис Прат и Мили Боби Браун.

Вредноста на филмот го прави еден од најскапите оригинални проекти на „Нетфликс“ досега, а компанијата очекува филмот да биде хит и да отвори можности за франшиза.


Извор: Bonitet
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура