X
 23.01.2015 Култура

Најиконските фустани во историјата на филмот

Една од највпечатливите слики на филмот, е Анита Екберг во Римската Треви фонтана, кадешто носи секси црн фустан во филмот на Федерико Фелини „La dolce vita“.

 

dolce vita

 

Таканаречената „сирена на екранот“ почина оваа недела, оставајќи зад себе модно наследство како еден од најголемите секс симболи во кинематографијата. Во нејзина чест, ви ги нудиме најпознатите иконски фустани некогаш фатени на филм.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура