X
 24.05.2022 Живот

На продажба замок во шкотските висорамнини, некогашен дом на кралот на Норвешка

Саакте да се преселите во полуксузен дом? Во моментов има исклучителни места и домови на пазарот. Еден од нив е овој замок во шкотските висорамнини.

Замокот Карбисдејл од 16 век некогаш бил воен дом на кралот на Норвешка, а сега се продава за 1,4 милион долари.

1
Фото: Strutt and Parker

3
Фото: Instagram

Замокот има 40 спални, а бил купен во 30-тите години за норвешките кралски членови. Во 2011 година бил хостел за млади. Оттогаш е празен, па веројатно е потребно реновирање. Има неверојатни детали од периодот, како огромни камини и витражни прозорци, и огромна соба за игри. Претходните сопственици се обиделе да го претворат во луксузен хотел и спа-центар.

замок
Фото: Strutt and Parker

4
Фото: Instagram

Извор: Timeout.com
Фото: Strutt and Parker
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот