X
 24.08.2022 Наука

Докажано е - кучињата плачат од среќа кога повторно ќе се обединат со своите сопственици

Мавтање со опашката, лижење, разиграно скокање и поглед што го топи срцето. Ова се знаците дека вашето куче е среќно што ве гледа.

Ново истражување посочува дека кучето може и да пушти солзи радосници кога ќе се соедини со својот сопственик по разделбата.

Исто како и луѓето, кучињата имаат солзни канали од кои паѓаат солзи и ги одржуваат очите чисти и здрави. Но, солзите кај кучињата претходно не се поврзуваа со емоции.

Професорот Такефуми Кикусуи од Универзитетот „Азабу“ во Јапонија одлучил да ги испита солзите на кучињата откако пред шест години ја набљудувал неговата пудлица кога родила кученца. Тој забележал дека нејзините очи се насолзувале додека ги доела.

- Откривме дека кучињата понекогаш пуштаат солзи поврзани со позитивни емоции. Откривме и дека можен механизам зад ова е окситоцинот - вели Кикусуи, мислејќи на хормонот на љубовта или мајчиниот хормон.

За да ја истражи врската, Кикусуи и неговиот тим ја измериле количината на солзи кај 18 кучиња користејќи го тестот „Шример“, кој е тест за тоа колку солзи произведува окото. Тие ставиле хартиена лента во очните капаци на кучињата една минута пред и откако биле повторно соединети со нивните сопственици, по пет и седумчасовна разделба.

- Волуменот на солзи е проценет според должината на мокриот дел на лентата. Основната линија беше околу 22 милиметри, а по повторната средба со сопствениците волуменот на кинење се зголеми за 10 отсто - објасни Кикусуи.

Со цел да се разбере дали окситоцинот има улога во производството на солзи, раствор кој го содржи овој хормон бил нанесен на површината на очите на 22 кучиња. Количината на солзи значително се зголемила по администрацијата на окситоцин во споредба со контролниот раствор.

Постојат уште работи што не се знаат за солзите на кучињата. Луѓето често плачат како одговор на негативните емоции, но истражувачите не тестирале дали кучињата го прават истото.

Нашиот вид очигледно е привлечен од кучињата. Но, дали го гледаме само она што сакаме да го видиме во нивните очи?

По илјадници години коеволуција, постојат уште многу работи што треба да ги научиме за нашите најблиски крзнени пријатели.

Извор: Science Alert
Фото: Pixabay
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука