X
 24.10.2020 Живот

Идеја за „изолиран“ одмор - хотели од мраз на крајот од светот

Повеќето луѓе чекаат да дојдат летните месеци за да патуваат, но за љубителите на зимата постојат хотели од мраз што може да понудат подобро искуство од која било плажа. Во продолжение се најдобрите хотели од мраз за годинава.

„Иглу Дорф“, Гштад, Швајцарија


Хотелот се состои од тунели од мраз што поврзуваат 11 соби. За да се направат собите, потребни се по 3.000 часа секоја зима. Хотелот нуди базен и сауна во непосредна близина, како и домашно греано вино и традиционален оброк со топло сирење. Хотелот е отворен од 23 декември до 1 април.

„Ајсхотел“, Јукасјарви, Шведска

View this post on Instagram

MAKING SPACE FOR NEW ART – The beautiful Victorian Apartment – including lamps, library, fire place and even some false teeth – has just moved back to the mighty Torne river. “With the new dimensions in Icehotel 365 I thought of an elegant apartment in Europe from last century. The visual properties of ice and snow create the perfect layering of translucency, light and shadows.” / Designer @lucanorway Luca Roncoroni, Creative Director at Icehotel _________________________________ THE VICTORIAN APARTMENT – A 20th century royal dream. This sensorial experience gives you an ethereal feeling with its high ceiling, incredible details and elegant style. The time specific reminders; patterns and objects from last century, set the stage in this frozen Deluxe Suite. LUCA RONCORONI is an Italian architect and designer based in Norway, specializing in temporary architecture and installations, exhibitions and design. He likes photography, skiing and running with his dog Nero. Soon we will see new art from Luca Roncoroni at Icehotel. . . . Photo @asafkliger #swemester #icehotel #icehotelsweden #icehotel365 #staycation #beautifuldestinations #swedishlapland #visitsweden #nordichotelsandresorts #themehotel

A post shared by ICEHOTEL Sweden (@icehotelsweden) onХотелот првпат бил изграден во 1989 г. Инаку, се гради секоја година од 2.500 блокови од снег и мраз што тежат по два тони. На крајот од сезоната се остава да се стопи и водата се враќа во реката во близина. Но во текот на зимата во хотелот има уникатни соби, снежни скулптури и уметност од мраз. Хотелот користи само обновлива енергија. „Ајсхотел“ е отворен од 11 декември.

„Арктик сноухотел“, Рованиеми, ФинскаХотелот се наоѓа во Лапонија. Тој е игло со 30 соби и се гради секоја година од мразот во езерото во близина. Спалните соби се направени од снег и мраз, како и барот, ресторанот и капелата. Хотелот е отворен од 15 декември до 31 март.

„Сориснива иглу хотел“, Алта, Норвешка

View this post on Instagram

Dette bildet er bare helt fantastisk , det er også dette hotellet. Det som er det mest fantastiske, (nå ble det mye fantastisk😉) er at jeg skal få besøke dette stedet rett over jul! Herregud som jeg gleder meg! Dette spesielle iglohotellet ligger langs Altaelva, 20 km fra Alta sentrum. Hotellet lages utelukkende av snø og is hvert år. Hvert år endrer de også tema, og hvert år har de tema fra det arktiske, det nære og det norske. tema. Alle rommene på Sorrisniva Igloo Hotel har reinsdyrskinn til å sove på og svært varme soveposer. Stillheten er vist til å ta og føle på. Har du hørt om dette fantastiske hotellet? @sorrisniva 📸 @losvar . . . . . . . #alta #norge #nordnorge #igloo #hotel #visit #norge #unique #unikeopplevelser #ideer #tips #sorrisnivaigloohotel #sorrisnivaicehotel #sorrisnivaigloohotel #bestute #uteerbest

A post shared by Reiseperler (@reiseperler) onОва е најсеверниот хотел од мраз во светот и еден од најголемите. Секоја година се користат 250 тони мраз и 7.000 кубни метри снег за да се изградат 20 соби, 3 семејни соби и 5 апартмани. На креветите во собите има кожа од ирвас, како и вреќи за спиење отпорни на ниски температури. Хотелот е отворен од 20 декември до 7 април.

„Сноу вилиџ“, Китила, ФинскаОва „снежно село“ се гради од 350 тони природен мраз и 20.000 тони снег. Секоја година се прават различни украси од мраз. Покрај соби, во хотелот има ресторан, бар и капела изградени од мраз. Тој е отворен од 21 декември до 4 април.

„Шнидорф“, планинска област Тирол, АвстријаОвој хотел може да смести 44 гости и се наоѓа на планина. Во хотелот има бар направен од снег. Тој е отворен од 26 декември до 4 април.

„Томаму“, Хокаидо, ЈапонијаОва е единствениот хотел од мраз во Јапонија. Тој е опколен со дрвја, а во него може да престојуваат само двајца гости истовремено кои ќе спијат на стилски кревети од мраз. Хотелот е отворен од 10 декември до 14 март.

„Хотел д глас“, Сен-Габриел-де-Валкартие, КанадаОва е единствениот леден хотел во Северна Америка. Во него има ледени лустери и снежни скулптури, како и капела за венчавки. Во близина има и сауна и џакузи, кои овозможуваат капење и уживање под ѕвездите. Хотелот работи од 2 јануари до 21 март.

„Киркенес“, Киркенес, Норвешка

View this post on Instagram

The coolest bar in Norway - and the only real snowhotel open 365 days a year! Snowhotel is open for visit every day from 09:30-16:00 ​ ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​. ​#mytravelstory #arctictravel #snowhotel #arcticsnowhotel #kirkenes #icehotel #coolhotels #travelerslife #travelnorway #beautifulnorway #norwaytravel #visitnorway #northernnorway #kirkenes #visitkirkenes #gonorth #dreamtravel #snowhotelkirkenes #dreamynorway #summerinnorway #destinationnorway #mittnorge ​​#mittfriluftsliv #norgesferie #utnorge #sommerinorge #finnmark #sommerferie2020 #reisetips #nordnorge ​​@norway.png @visitnordic @destinations.goals @mynorway @_traveler.destinations_ @hotelsandresorts

A post shared by Total Arctic Adventure Norway (@snowhotelkirkenes) onОвој норвешки снежен хотел е отворен 365 дена. Секоја од собите е украсена со уметност инспирирана од локалните зимски животни, како волците и бувовите.

Автор: Даниел Фахи
Извор: lonelyplanet.com

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот