X
 24.10.2021 Живот

Модата и Африка: Облека ги затрупува депониите во Гана

Брендовите произведуваат сѐ поголеми количини облека за да ги задоволат потребите на жителите од западните земји.

Додека на Запад облеката според најновите трендови е достапна за секого, Африка се задушува во фрлените парчиња облека.

Секоја недела облека од Запад пристигнува во Гана, а парчињата што нема да се продадат на пазарите завршуваат на депониите и во морињата.Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот