X
 25.01.2021 Живот

Град во Германија со капсули за спиење ги штити бездомниците во зима

Постојните социјални проблеми бараат иновативни дизајни за решавање на проблемите.

Конкретно, градот Улм во Германија почна креативна програма за да им помогне на бездомниците да најдат засолниште во итни случаи навечер. Шест претприемачи и технички експерти се вклучија во предизвикот, создавајќи низа капсули за спиење или „гнезда“, совршени за оние што не сакаат да одат во традиционални засолништа.

Капсулите им овозможуваат на бездомниците да спијат на топло во зима, кога е неверојатно опасно да се биде надвор. Капсулите можат да соберат до две лица и можат да се заклучат, овозможувајќи целосна безбедност.

1

Проектот сè уште е во пилот-фаза, сè уште се спроведуваат тестирања и развојот е во тек.

Флоријан од „Улмер Нест“ вели дека првичната визија поминала низ многу тестирања сè додека не била подготвена да се тестира на терен минатата зима.

3

kapsula

Можеби животот е тежок, но не е сè така лошо. Креативни луѓе како претприемачите во Улм изнаоѓаат решенија за сериозни проблеми секој ден. Иницијативата во Улм, град со над 126.000 жители, е совршен пример за практичен и општествено освестен дизајн и нешто што дава надеж за иднината.

Извор: Bored Panda
Фото: Ulmernest
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот