X
 25.04.2020 Живот

Што превезуваат гондолите во Венеција сега кога нема туристи?

Глобалниот сервис за достава на намирници е активен и во Венеција. Постарите граѓани и оние што живеат сами, а се со поголем ризик од заразување, не треба да ги напуштат домовите освен во итни случаи, па затоа се обезбедува специјална испорака со гондолите.


Непрофитната организација „Ро Венис“ е наменета за жени веслачи кои обично превезуваат туристи, но според нивната неодамнешна фејсбук-објава, тие сега одлучија бесплатно да им ги носат потребните работи на оние на кои им е препорачано да останат дома.

Организацијата се здружи со локалните фарми и продавници, па жени со маски на лицето и со ракавици пловат со гондолите по каналите и доставуваат намирници.Извор: 6уka.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот