X
 27.01.2019 Наука

Видео што покажува колку е младо човештвото

Во вселенска временска рамка човечката историја е многу кратка, пократка од едно трепнување на окото. Ако ги компензираме сите 13,8 милијарди години во десетминутна скала, ова видео покажува колку навистина сме млади и колку древна и голема е нашата вселена. Почнувајќи со Големата експлозија и завршувајќи со појавата на хомо сапиенс, ова видео го распоредува времето на 22 милиона години во една секунда, придржувајќи се на сегашните научни разбирања.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука