X
 27.04.2022 Живот

Укинување на сите рестриктивни антиковид-мерки

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со ковид-19, освен задолжително носење маски во здравствени установи, аптеки, јавен превоз и домови за стари лица.  

Воедно, Комисијата апелира граѓаните да ги почитуваат препораките за лична заштита и хигиена, како што се често миење на рацете, дезинфекција и одржување дистанца.  

Од комисијата потсетуваат дека вакцинацијата и понатаму останува најдобра и најефикасна мерка за заштита на здравјето на населението.  

Комисијата за заразни болести на дневна основа ја следи состојбата со Ковид-19 и доколку има потреба, ќе бидат препорачани нови мерки.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот