X
 27.05.2023 Живот

Овој музеј се наоѓа на надморска височина од 2.275 метри

Дали сте слушнале за Рејнхолд Меснер? Овој италијански авантурист е планинарска легенда и ги освоил сите 14 врва повисоки од 8.000 метри во светот, а во 1978 година бил прв што се искачил на Монт Еверест без дополнителен кислород, во официјална експедиција.

Токму овој човек го основал планинарскиот музеј „Коронес“ кој, како што доликува на неговата тематика, се наоѓа на врвот Кронплац, на 2.2275 метри надморска височина, и нуди спектакуларен поглед на Доломитите во Јужен Тирол.


Рејнхолд го отворил овој музеј на северот на Италија во 2015 година и го посветил на традиционалното планинарење и планинарска историја. Во музејот можете да погледнете предмети, алатки и фотографии кои сведочат за неговите планинарски подвизи.

Главната атракција на музејот е неговата локација со прекрасен видиковец за набљудување и уникатниот изглед на зградата, за која била задолжена познатата архитектка Заха Хадид.

Музејот е круна на сеопфатната работа на Меснер и претставува последниот од шесте музејски проекти посветени на планинарството. Во исто време, тој не е единствениот музеј што се наоѓа на врв на планина.

Музејот на облакот на Меснер се наоѓа на врвот на Рита во Доломитите, на надморска височина од 2.181 метар, а Светот на мразот, посветен на мразот, се наоѓа на 1.900 метри надморска височина во Сулден ам Ортлер, Италија.

Извор: Punkufer.dnevnik.hr
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот