X
 10.08.2021 Култура

Во Кипар e отворен подводен музеј за нуркачите

Скулпторот Џејсон Декерс Тејлор е познат по неговите подводни музеи и изложби. Неговиот последен проект, Музејот на подводни скулптури во Аја Напа, се наоѓа во Средоземното море, на 200 метри од брегот на Кипар.Во подводниот музеј има скулптури од дрвја, деца и многу ликови кои чекаат да бидат видени од нуркачите.

Скулптурите ќе бидат и место за живот за морските животни бидејќи се направени од еколошки материјали. Во музејот има 93 скулптури.

Извор: My Modern Met
Фото: Instagram
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура