X
 28.07.2023 Живот

Откриено поле со гас во Австрија

Австриската нафтена и гасна групација ОМВ (OMV) денеска соопшти дека го открила најголемото поле со гас во Австрија во последните 40 години, изразувајќи надеж дека тоа може да ја ограничи зависноста од Русија.

Компанијата наведе дека полето е откриено во Долна Австрија, источно од Виена, по пет месеци работа.
Полето со гас на длабочина од 5.000 метри може да го зголеми производството за 50 проценти.

Историски поврзана со рускиот државен гигант Гаспром, компанијата ОМВ се обидува да ги умножи своите извори на снабдување од почетокот на руската инвазија на Украина, но продолжува да добива гас од Русија

Извор: МИА

Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот