X
 29.05.2018 Живот

Нов Зеланд планира да убие 150.000 крави

Нов Зеланд планира да убие 150.000 крави во обид да ја искорени бактеријата што предизвикува болести кај домашните животни во земјата.

Политичарите и лидерите на индустријата објавија амбициозен план. Уништувањето на стоката ќе чини стотици милиони долари и ако е успешно, тоа ќе биде првпат во некоја земја да се елиминира Mycoplasma bovis.

Сточарството е клучно за економијата на Нов Зеланд, а изолираноста на земјата спречила понатамошно ширење на бактеријата.

Mycoplasma bovis беше најдена во Нов Зеланд во јуни минатата година. Бактеријата е присутна во Европа и во САД, а кај кравите може да предизвика маститис, воспаление на белите дробови, артритис и други болести.

Болеста не се смета за закана за безбедноста на храната, но предизвикува голема штета на фармите.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот