X
 29.06.2021 Наука

Кинескиот ровер ги испрати првите видеа од Марс. На едното се слуша и ветер

Роверот на Марс лансиран од Кина, ги испрати првите две видеа од Црвената планета. Кинескиот ровер „Џуронг“ испратил видео од неговото слетување на планетата и платформата на која слетал.
На роверот има и микрофон, па во видеото може да се слушне и ветер. Другите звуци што се слушаат во второто видео се звуците од движењето на роверот.Порано годинава, американската вселенска агенција НАСА објави видео со звук направено од нејзиниот ровер кој слета на Марс во февруари.Извор: Futurism
Фото: Screenshot/Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука