X
 29.08.2020 Наука

Анимација ги покажува сите астероиди што сме ги откриле во последните две децении

Во периодот од 1999 до 2018 биле откриени многу астероиди во нашиот Сончев Систем.

На анимацијата подолу се прикажани сите. Точките со сина боја се астероиди кои се во близина на Земјата, додека портокаловите се наоѓаат помеѓу орбитите на Марс и Јупитер.

Анимацијата била направена со помош на податоци од лабораторија на НАСА.


Извор: space.com
Насловна фотографија: YouTube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука