X
 30.08.2018 Живот

Првпат во 50 години астронаут се откажа од обуката

Првпат по 50 години еден астронаут на обука ја напушта американската Национална администрација за аеронаутика и вселена, попозната како НАСА.

Кандидатот Роб Калин, кој има 34 години, одлучил да ја напушти НАСА на средината од својата двегодишна обука во Вселенскиот центар „Џонсон“ во Хјустон.

Портпаролката на агенцијата, Бренди Дин, истакна дека тој заминува поради лични причини, кои НАСА не може јавно да ги каже поради законот за приватност.

Калин беше меѓу 12-те астронаути што минатата година беа избрани меѓу 18.300 лица пријавени за обука.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот