18.09.2022 Живот

Ако одговорите точно на овие прашања, никој не може да ве надмудри

Обидете се да ги решите овие интересни загатки

1. Мајката на Марко има четири деца. Првото дете се вика Понеделник, второто е Вторник, третото е Среда, а четвртото...?

2. Фармерот има три розови свињи, две сини и една зелена свиња во свињарникот. Колку свињи можат гордо да ви кажат дека имаат нормална боја на кожа?

3. Пилот набљудува големо стадо црвени и портокалови слонови од авион. Кое стадо слонови најдобро се гледа од авион?

4. Полицаец застанал на крајот од еднонасочната улица и им наплатил казни на сите возачи што возеле во недозволена насока. Кога налетал на таксист кој доаѓал од недозволена насока, полицаецот го поздравил и не му наплатил парична казна. Зошто?

5. Двајца ловци отишле во шума да ловат фазани. На едната гранка виделе една сива препелица, три црни тетреби, еден шарен фазан и две врани. Ловците пукале во исто време и двајцата удриле птица со иста боја. Колку црни птици останале на гранката?

6. Татко и двајца сина треба да поминат надојдена река со чамец. Во чамецот може да биде или таткото сам или двајцата браќа, бидејќи чамецот не може да ја издржи тежината на сите тројца. Како ќе ја преминат реката?

7. Земјоделец има ливада во облик на круг околу која не смее да стави ограда. Тој би сакал да коси сено од половина ливада и да го стави во шталата, а кравите да пасат на свежата трева од другата половина.

Како може да го постигне тоа, за откако ќе го искоси и однесе сеното од половина ливада, да ја остави кравата сама да ја пасе целата преостаната трева без да излезе надвор од ливадата, притоа да не ја пасе тревата на комшијата?

8. Дедото му ветил на внукот дека ќе му купи ролери ако го знае одговорот на прашањето каде човек влегува во една дупка, но секогаш излегува од две дупки и кога мисли дека излегол, тој всушност влегол во дупката. Внукот цела ноќ размислувал, а се сетил дури утрото кога станал од креветот. Кој е одговорот на прашањето на дедото?

9. Еден човек доаѓа кај психијатар. Му кажува дека е многу тажен, лут и дека има главоболка. Психијатарот му вели да оди во циркус и да го гледа настапот на кловнот Пасанто. Моите 5-6 пациенти што го имаа истиот проблем како тебе отидоа таму и Пасанто ги излекува. По таа реченица човекот многу плачел. Зошто плачел човекот и зошто кловнот не можел да го излекува?

10. Татко и син имале сообраќајна несреќа. Таткото бил сместен во одделение, а синот бил однесен во операционата сала од каде што излегол хирургот и извикал: „Не можам да го оперирам син ми!“ Што е работата?

11. Двајца татковци и двајца сина отишле на риболов. Секој од нив фатил по една риба. Тогаш зошто донеле дома само три риби?

Фото: Freepik

Решенија

1. Четвртото дете е Марко.

2. Ниедна, бидејќи свињите не зборуваат.

3. Ниеден нема да се види затоа што не постојат црвени и портокалови слонови.

4. Таксистот одел пешки.

5. Никој. Кога ловците пукале, сите птици одлетале.

6. Прво двајцата браќа ќе ја преминат реката. Едниот излегува, а другиот се враќа и му го дава чамецот на таткото. Таткото преминува на другата страна, излегува на брегот и му го дава чамецот на својот син за да оди и да го земе брат му.

7. Во центарот на ливадата земјоделецот треба да стави мотика и на неа да ја врзи кравата со јаже чија должина е еднаква на радиусот на кругот на ливадата.

8. Панталони. Внукот се сетил дури кога почнал да ги облекува.

9. Тој е кловнот Пасанто.

10. Хирургот е мајка.

11. Дедото, таткото и синот отишле на риболов.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik