X
 01.01.2021 Наука

Видео ја прикажува сенката од затемнувањето на Сонцето над Земјата

Дали би сакале да видите како изгледа сенката од затемнувањето на Сонцето над Земјата? На 14 декември дел од жителите на Чиле и на Аргентина можеле да го видат затемнувањето на Сонцето - единственото во 2020 година, но за оние што не живеат таму американскиот сателит ГЕОС направи видео од затемнувањето.

Видеото изгледа неверојатно. Кругот што се движи на видеото е сенката на Месечината. Ова била првото и последно затемнување на Сонцето во 2020 година.Следното ќе ги зафати Канада, Гренланд и делови од Азија во јуни 2021 година. Но тоа затемнување ќе биде тешко за забележување, освен на Антарктикот.

Автор: Ребека Сон
Извор: mashable.com
Насловна фотографија: Screenshot/Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука