X
 01.07.2022 Живот

Краток документарец за октоподите ќе го промени начинот на кој размислуваме за нив

Октоподите се неверојатно паметни, но сепак поголемиот дел од нивните неврони се наоѓаат во нивните раце и пипала, а не во нивниот мозок, со што тие се поблиску до вонземна интелигенција. Замислете - што ако нашите раце и прсти можат сами да размислуваат?


Извор: Digg.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот