X
 01.12.2023 Живот

Месечен хороскоп за декември 2023 година

Овен

Во декември мислите и чувствата насобрани во текот на годината ќе испливаат на површина, поради што овенот може да доживее силни главоболки или мигрена. Оставете ги вашите мисли да течат, обидете се да практикувате јога или масажа и опуштете се. По едногодишен метеж и врева, ќе се засолните во вашиот дом со вашиот партнер. Како што се буди романтична душа во вас, ќе сакате да си дадете многу нежности со партнерот. Обидете се да испланирате убав викенд и почестете се со релаксација.

Декември не е само месец на божиќни празници, туку е и месец на стрес. Ќе бидете нервозни поради божиќниот шопинг, но најмногу поради средбата со роднините, со кои немате за што да разговарате. Дефинитивно не треба да ги избегнувате, напротив. Благодарение на положбата на Јупитер, ќе можете да ги игнорирате сите подбивања и да оставите одличен впечаток врз нив. Исто така, во декември внимавајте на вашето здравје и не претерувајте со алкохолот затоа што може да кажете нешто за кое подоцна ќе се каете. Ова може да ги уништи празниците не само за вас, туку и за вашите најблиски.

Бик

Во декември биковите ќе ги понесе божиќното расположение, а сите грижи ќе ги остават зад себе. Ќе се сретнете со старите пријатели кои не сте ги виделе со години и ќе уживате во многу луди забави заедно, на кои ќе го опуштите мозокот. Вашето тело е уморно и потребен му е одмор, па бидете внимателни и размислете дали вреди. Во овој период ќе ги разјасните чувствата и ќе најдете хармонија. Благодарение на ова, ќе можете да ги решите прашањата во врската кои долго време ги одложувате.

Биковите ќе се чувствуваат целосно безгрижно во последниот месец од годината. Нема да се двоумат да ги изразат своите чувства, а тоа ќе им помогне да ја пронајдат својата внатрешна рамнотежа. Со задоволство ќе ги обноват сите заборавени врски и ќе се сретнат со своите роднини. Ќе бидете скептични за новодојдените во кругот на семејството и воопшто нема да ви се допаѓа да разговарате со нив.

Во декември ќе се опуштите и во однос на начинот на живот и исхрана, па така ќе бидете обземени од слатките и алкохолот.

Близнаци

Декември ќе биде месец на љубов и страст за близнаците. Бидејќи сте ги совладале подготовките за Божиќ, можете да одвоите момент со партнерот само за себе. Ќе ве зафати желбата за топла прегратка која ќе ве исполни со љубов, а ништо друго нема да биде важно во тој момент. Исто така, во овој период ќе можете да ширите радост на сите околу вас, па сите ќе бидат среќни што ќе ве видат и ќе сакаат да поминуваат време со вас. Но, размислете и за себе и почестете се со мир и релаксација.

Во декември ќе бидете многу активни. Венера ќе биде во положба на јарец, па ќе ве наполни со љубов и енергија. Секогаш ќе бидете загрижени за вашите најблиски, а за време на празниците ќе бидете одлични домаќини. Но, треба да сфатите дека Божиќ е главно празник на благосостојбата. Слободно патувајте само со партнерот и сè друго оставете зад себе. Ќе бидете романтични и страсни сексуално, а вашиот партнер ќе го цени тоа. Меѓутоа, ако не му го дадете тоа до знаење, може да се соочите со катастрофални последици. Обидете се да не подлегнувате на негативните мисли.

Рак

Декември кај ракот буди многу емоции. Во овој период ќе бидете многу чувствителни, понекогаш можеби и пречувствителни. Сепак, ова не е лоша работа; обидете се да го извлечете максимумот од тоа. Како многу чувствителна личност, ќе можете да препознаете како се чувствуваат луѓето околу вас за да им помогнете или лесно да процените што можете да кажете пред нив и како. Во исто време, оваа вештина оживува многу креативност. Бидејќи знаете како се чувствувате за нештата или настаните, лесно можете да си поставите цели и да станете посреќни.

Раковите ќе бидат емотивно нестабилни во последниот месец од годината. Ќе треба многу повеќе да поминувате време со семејството и пријателите и ќе бидете погрижливи. Понатаму, ќе се обидете да се разберете со новите членови на семејството, кои најверојатно ќе ги сретнете на семејните прослави. Треба да се обидете да се контролирате за да не ве сметаат за наметливи.

Во декември ќе доживеете и меланхолија. Дополнително, ќе размислите за целите кои сте ги поставиле за оваа година, а уште не сте ги постигнале. Но, не грижете се за минатото и наместо тоа гледајте напред.

Лав

Во декември целосно ќе уживате во божиќниот дух. Целата работа можете да ја оставите зад себе и можете да се фокусирате на божиќниот шопинг и подготовката за празниците. По долго време ќе го видите вашето семејство, затоа внимавајте и слушајте ги, тие ќе ви бидат благодарни за тоа. Во овој период вашата фантазија нема да ве остави да спиете, а ќе треба некако да ги спроведете вашите идеи. Ќе се сложувате со децата, па понудете им се на членовите на вашето семејство или на пријателите да им ги почувате децата.

Во декември Сатурн во Водолија многу ќе им помогне на лавовите, а своите постапки ќе ги засноваат на потребите на семејството. За време на празниците ќе бидете многу конзервативни, а ќе се трудите да ги зачувате сите традиции. Ова ќе ви помогне да останете смирени, а благотворно ќе влијае врз вашите деца и вашиот партнер, кој ќе ви биде исклучително благодарен за тоа.

Во првата половина од месецот избегнувајте физички напор и подолг престој надвор бидејќи ќе бидете склони кон белодробни заболувања и болести. Дури и обичниот грип може да ви ги уништи празниците.

Девица

Декември ќе биде месец на благосостојба за девицата. Конечно, ќе имате време за мирна, креативна активност, како што е сликање или свирење на музички инструмент, каде што ќе можете да се изразите и да се опуштите. Во овој период ќе бидете поинтровертни, затоа не брзајте со големи настани за да не се најдете непотребно во стресна ситуација бидејќи во такви ситуации ќе имате тенденција да претерате во однесувањето. Но, она што ќе ви користи ќе биде времето поминато со вашите најблиски. Со нив ќе се чувствувате безбедно, а токму тоа ви треба во овој момент.

Во декември ќе ве мачи присуството на непознати луѓе на семејните веселби, што ќе доведе до кавги со другите роднини.

Девиците треба да изберат да се релаксираат во удобноста на домот за време на празниците. Божиќните украси можеби ќе направат да се чувствувате подобро ако внимателно ги подготвувате, а ако сте на диета, слободно заборавете на неа неколку дена и почестете се со сето она што ќе го посакате.

Вага

Во декември вагите ќе бидат срдечни и гостопримливи. Ќе уживате во тоа што можете да израдувате некого, па ќе напредувате во купувањето божиќни подароци и подготовките за празниците. Ќе добиете желба и за романса, која вашиот партнер ја чека долго време, па поканете го на вечера и одвојте миг само за себе. Во овој период може да ве очекуваат некои изненадувања, па затоа отворете ги очите. Здравјето ќе ви служи, па во целост ќе уживате во божиќните празници.

Од почетокот на месецот ќе ве обземе божиќната атмосфера. Нема да мислите на ништо друго освен на претстојните празници кои ќе ги поминете во кругот на семејството. Можеби имате некои грижи за кавги што може да се појават. Дури и да се случат, ќе се обидете да останете позитивни и да ги решите со вашиот дипломатски пристап.

До крајот на декември можеби ќе се чувствувате обземени од меланхолија и помисла дека помина уште една година. Не грижете се. Влијанието на Месечината ќе биде силно, а во Новата година ќе зачекорите со десна нога, па заборавете на сомнежите и уживајте во новогодишната ноќ што е можно повеќе.

Скорпија

На почетокот од декември скорпиите нема да мируваат ниту момент бидејќи нивната нескротлива енергија постојано ќе ги разгорува. Во овој месец треба да се откажете од сето она што ви пречи и само гледајте убаво да си поминете со семејството. Божиќ е најдобро време за зајакнување на односите со семејството, па не дозволувајте оваа можност да помине. Смирете го вашиот немирен ум и фокусирајте се на вашиот внатрешен мир. Ова ќе биде добро за вас, но и за луѓето околу вас. Кон крајот на декември ќе ве понесе атмосферата на Божиќ, а ќе уживате во мирен одмор со вашите најблиски.

Ќе бидете немирни во последниот месец од годината. Марс ќе има значително влијание врз вас. Од една страна, нема да ви недостига мотивација, а од друга, поради преголемата потреба да бидете во право по секоја цена, можете да бидете нетолерантни.

Кога станува збор за партнерот, треба да внимавате на своето однесување. Иако слободните скорпии изгледаат самоуверено и спротивниот пол нема да ги остави на мир ни за момент, оние што се зафатени може да покажат љубомора и да бараат претерана посветеност од партнерот во декември.

Стрелец

Во декември стрелците ќе бидат супер активни и немирни. Нема да бидете расположени за семејни средби и ќе почувствувате потреба да одите на планина и да го подобрите нивото на вашата енергија. Овој месец треба да избегнувате стрес бидејќи ќе бидете склони кон главоболки и вкочанет горен дел од грбот. Затоа потрудете се да не се грижите за ништо и уживајте во секој момент што ќе ви го донесе овој месец. Размислете за одење во спа-центар или бања со вашиот партнер; заедничкото време навистина може да ја продлабочи вашата врска.

Иако со задоволство ќе помогнете во подготовките, семејните собири едноставно нема да бидат нешто во кое ќе уживате. Под влијание на Марс, можете брзо да се вознемирите поради задевањата од вашите роднини. Покрај тоа, ќе почувствувате голем притисок да ги исполните очекувањата на постарите членови на семејството. Многумина од нив би сакале да ве видат на друго место, иако чувствувате дека тоа не е патот по кој треба да одите.

Престојот во бања или на село, каде што би можеле целосно да избегате од цивилизацијата, може да ви помогне да го издржите овој тежок период.

Јарец

Јарците ќе ги обземе божиќното расположение на почетокот од овој месец. Ќе сакате да се сретнете со целото семејство и вашите пријатели. Ќе се чувствувате среќни и исполнети кога сте опкружени со луѓе и сакате да им дадете многу на другите. Силно ќе ги чувствувате и вашите родителски инстинкти, па ако имате деца, ќе поминувате со нив онолку време колку што е можно. Однесете ги во кино или на планина и вратете се во детството со нив. Понатаму, идеално време е да се надминете себеси и да пробате нешто ново од кое нормално би се преплашиле.

Иако јарците не сакаат големи социјални настани, во декември ќе биде малку поинаку. Празниците, семејните собири и корпоративните забави ќе ве натераат да ја напуштите вашата удобна зона и на почетокот ќе ви биде многу непријатно, но штом ќе пристигнете, ќе бидете под влијание на Меркур, па веројатно ќе бидете во центарот на вниманието, а дури и ќе уживате. На крајот, ќе бидете задоволни што не најдовте изговор да не одите.

Генерално, овој месец ќе бидете многу горди на себе затоа што брилијантно ќе се справите со сите ваши обврски и ќе им бидете огромна поддршка на вашите најблиски.

Водолија

Водолиите ќе уживаат во мир и радост во декември. Поголемите семејни состаноци ќе ви бидат повеќе или помалку должност, но навистина ќе уживате во времето со најблиските и ќе се потсетите на некои заеднички моменти од минатото. Исто така, не присуствувајте на премногу состаноци со пријателите затоа што ќе имате склоност да се впуштате во конфликти, па затоа обидете се да ги избегнувате. Идеалниот начин да го поминете вашето време е да одите на масажа бидејќи тоа е време да се наградите себеси по напорната година.

Декември ќе биде тежок. Водолиите обично се нескротливи и импулсивни, па им пречат традициите и „задолжителните“ семејни собири и затоа го покажуваат својот став. Таквото однесување може да предизвика озборувања и да ги влоши односите меѓу роднините. Затоа, треба да размислите дали не би било подобро да најдете изговор и да не доаѓате на такви состаноци или дискретно да исчезнете што е можно поскоро.

Во почетокот на декември може да страдате од повреди и воспаленија на долните екстремитети поради влијанието на Месечината. Облекувајте се потопло и купете квалитетни чевли.

Риби

Во декември рибите ќе бидат во добро здравје, што ќе биде резултат на вашето добро расположение. Искористете го и средете ги приоритетите. Не треба да брзате; обидете се да одвоите малку време и да размислите за настаните во оваа година и да направите планови за претстојната. Во овој период ќе претпочитате да го поминувате времето сами бидејќи ќе бидете склони да ги преземате негативните енергии и проблемите на другите. Обидете се да држите дистанца и фокусирајте се на себе.

Зимските празници ќе бидат одлична можност за рибите да ја испланираат следната година. Обидете се да замислите каде би сакале да се видите за една година и добро размислете како да го постигнете тоа. Ваквото планирање може да биде тешко, но благодарение на Меркур, ќе биде полесно.
Размислете за вашите врски и анализирајте ги темелно во декември. Можно е меѓу пријателите да најдете некој што има прилично негативно влијание врз вас и да ви ја одземе енергијата. Обидете се да се оддалечите што повеќе од таквите луѓе за време на празниците.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот