X
 02.01.2020 Живот

Големи редици за купување марихуана во Чикаго

Голем број жители на Чикаго на 1 јануари чекаа во ред за да купат марихуана, која од првиот ден во новата година се продава легално за рекреативна употреба во Илиноис.

Меѓу првите клиенти беше и заменичката на гувернерот на Илиноис, Џулијана Страттон, која купи гумени бонбони со марихуана. Таа рече дека администрацијата на Илиноис презела важен чекор напред со легализирањето на канабисот.

- Тука сум за да го прославам големиот ден за Илиноис - рече Стратон.

Во Илиноис веќе беше легализирана употребата на медицинска марихуана и сега е 11. држава што дозволува продажба и рекреативна употреба.

Властите на Илиноис се надеваат дека до 2022 година оваа држава ќе заработи 250 милиони долари од канабисот.

Клучен дел од новиот закон е амнестијата за оние што имале мали правни проблеми со марихуаната. На последниот ден од старата година амнестирани беа повеќе од 11.000 луѓе.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот