X
 02.01.2021 Уметност

Уметник создал неверојатни цртежи од снег пешачејќи неколку часа

Британски уметник создал серија неверојатни цртежи на снег пешачејќи во кругови повеќе од 80 километри.

61-годишниот Сајмон Бек ги создал неверојатните обрасци во период од две недели. Тој успеал да направи 8 снежни цртежи во Колорадо.

8


1

Сложените дизајни, кои најдобро се гледаат одозгора, биле инспирирани од снегулки, кругови од земјоделски култури и математички фрактали.

Сајмон користел скици и компас за да го измери бројот на чекори на снегот што му биле потребни, пред да тргне во поход од 2 до 6 часа за секоја индивидуална креација.

3

4

- Имаше два цртежи за кои ми беше потребен ден и половина, но за жал првиот беше уништен од ветрот. Сите цртежи беа оштетени од ветерот до одреден степен. Четвртина од моето време поминав во обновување на работата што претходно ја имав завршено - вели Сајмон.

5

7

Извор: Good News Network
Фото: SWNS
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност