X
 02.04.2024 Живот

Ова се земјите со најдолг животен век

Глобалниот животен век доживеа намалување втора година по ред во 2021 година, бидејќи ковид-пандемијата ги промени децениските зголемувања.

Во 2021 година просечниот животен век при раѓање бил 71 година, според најновите податоци достапни преку Светска банка, што значи дека бележи пад откако достигна рекорд од 73 години во 2019 година.

По региони, просечниот животен век беше највисок во Европа, при што просечниот животен век во земјите-членки на Европската Унија е 80 години.

zemji

Земјите со најдолг очекуван животен век се богатите земји во Азија и Европа, а Јапонија, Лихтенштајн, Швајцарија и Јужна Кореја се на врвот на листата со 84 години.

Спротивно на тоа, африканските нации Чад, Нигерија и Лесото имаат очекуван животен век од 53 години, најнизок меѓу сите земји.

zemji

Очекуваниот животен век при раѓање нагло опадна низ целиот свет во 2020 година, на почетокот на ковид-пандемијата, при што кризата беше поврзана со пад од 1,6 години во светот помеѓу 2019 и 2021 година, според една неодамнешна анализа. Во тоа време очекуваниот животен век се намали значително во САД отколку во другите богати нации.

Извор: Usnews.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот