X
 03.06.2022 Живот

Махатма Ганди: Бог не познава религија. Молитвите, постот и гладот се измислени од луѓето!

Бог нема религија... Господ нема канони, пет столба и правило да не се носи шарена облека. Нему не му е важно дали постиме, дали јадеме млеко или месо, дали јадеме за време на изгрејсонце. Бог не бара читање молитви, обрежување и верување дека светот се заснова на страдање. Не му треба двонеделен пост, слабо лице и тага во срцето поради смртта на роднина.

Сето тоа го измислиле луѓето: ги заслепувале боговите, сликале икони и украси на бел камен.

Со векови водеа верски војни, убивајќи црвенокоси жени и оние што мислат поинаку. Напишаа стотици книги, развија илјадници правила и ограничувања. Ги осудија оние што не се молат за мртвите и оние што не признаваат литургии. А ништо не се промени во текот на 2000 години.

Продолжуваме да убиваме, ограбуваме, лажеме и мразиме и покрај Исус, Кришна, Мухамед и Буда. Се бориме по улици и подземни премини. Имаме стотици непријатели и многу малку пријатели.

Целосно заборавивме зошто живееме, дишеме... И не ни знаеме дека на оваа Земја дојдовме со една задача - да го пронајдеме срцето.

Извор: Stil.kurir.rs
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот