X
 03.07.2022 Образование

Македонските математичари освоија четири медали на Јуниорската балканска математичка олимпијада

Сојузот на математичари на Македонија објави дека четворица македонски математичари постигнаа огромен успех на ЈБМО 2022.

Дамјан Давков освои златен медал со максимален број бодови, Леонид Тодороски освои сребрен медал, а Димитар Фидановски и Марко Митевски освоија бронзен медал.

На ЈБМО2022 учествуваа и Марко Серафимовски и Нина Ламева, соопштуваат од Сојузот на математичари.

medal

Фотографии: smm.org.mk

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование