X
 04.09.2018 Живот

Австралија има едноставна метода како да ги присили луѓето да не пушат

Пушачите во Австралија наскоро ќе мора да плаќаат уште поголеми цени за тутунските производи. Најагресивната земја во борбата против пушењето во светот со овој потег ја направи зависноста неисплатлива - сега цигарите ќе чинат 17 евра, што е речиси трипати повисока цена од Германија. Следната година цената ќе биде зголемена за уште 12,5 отсто.

Оваа мерка стапува во сила овој месец, а наредната година цената на тутунските производи треба да се зголеми за дополнителни 12,5 отсто, за понатамошно сузбивање на зависноста од пушењето.

Светската здравствена организација ги повика сите земји во светот да ги зголемат даноците за тутунските производи, велејќи дека повисоките цени се најдобриот начин за намалување на пушењето кај постарите лица, но и кај помладите.

Австралија е првата земја што постави вознемирувачки слики на кутиите за цигари како мерка против пушењето.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот