04.11.2019 Живот

Со „Светот на Биби“ отворени Деновите на книгата во Центар

Со „Светот на Биби“ беа отворени Деновите на книгата во Центар, во читалницата „Славко Јаневски“ во Скопје.

Денес посетители беа учениците од Основното училиште „Коле Неделковски“, а нè посети и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ.

Секој ден, од денеска до 8 ноември, во периодот од 12 до 18 часот во читалницата ќе бидат изложени сите производи, а ќе има можност и да се купат.

Ќе ги промовираме „Книга на знаења“ и „Моите омилени места“ на авторката Билјана Црвенковска. За илустрациите се погрижи Михајло Димитриевски – Тхе Мичо. Децата може да ја играат нашата „Игра на знаења“, а најдобрите ќе добијат награди. Проф. д-р Кирил Барбареев ќе ја промовира образовната програма „Бибиверзум“, а илустраторката Маја Џеповска ќе реализира две работилници наменети за деца од 5 до 7 години.

Авторката на изданијата на „Светот на Биби“, Билјана Црвенковска, ќе одржи работилница за креативно пишување. На манифестацијата, која Општината Центар првпат ја одржува, ќе учествуваат и издавачките куќи „Полица“ и „Магор“.

Фото: Борче Поповски

Живот