X
 05.12.2021 Наука

Видео покажува како би изгледало доколку паднете во црна дупка

Бидете среќни што нема да мора да влезете во црна дупка бидејќи најблиската црна дупка до Земјата се наоѓа на околу 1.500 светлосни години. Но, за оние што би сакале да знаат како е да се влезе во црна дупка, има симулација која го покажува токму тоа.

Црните дупки се создаваат на место на кое гравитацијата е толку концентрирана, што ништо не може да избега од неа, дури ни светлината. Ако паднете во црна дупка, вашето тело може да се растегне пред да биде растргнато и здробено како што ќе се приближувате до центарот.

Видео направено од францускиот уметник, програмер и музичар Алесандро Русел прикажува какво би било ова искуство. Видеото може да се гледа и со очила за виртуелна реалност.


Извор: Mental Floss
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука