X
 24.08.2023 Наука

Зошто Јужниот Пол на Месечината е толку интересен за сите?

Индиската вселенска агенција успешно слета вселенско летало на Јужниот Пол на Месечината во рамките на мисија која може да ги унапреди вселенските амбиции на државата и да го прошири знаењето за водениот мраз на Месечината, потенцијално еден од највредните ресурси на природниот сателит. Еве што се знае за присуството на замрзната вода на Месечината и зошто вселенските агенции и приватните компании ја гледаат како клуч за колонизација, рударство и потенцијални мисии на Марс.

Како научниците пронајдоа вода на Месечината?

Уште во 60-тите години, пред првото слетување на „Аполо“, научниците шпекулирале дека постои вода на Месечината. Примероците вратени од страна на екипажот на „Аполо“ во доцните 60-ти и раните 70-ти години изгледале суви. Меѓутоа, во 2008 година истражувачите од Универзитетот „Браун“ ги преиспитаа тие лунарни примероци со нова технологија и пронајдоа водород во ситни зрна вулканско стакло.

Во 2009 година инструмент на НАСА на сонда на Индиската организација за вселенски истражувања откри вода на површината на Месечината. Истата година, друга сонда на НАСА на Јужниот Пол најде воден мраз под површината. Друга мисија на НАСА најде докази дека најголемата концентрација на воден мраз е во засенчените кратери на Јужниот Пол.

Зошто водата на Месечината е важна? 

Научниците се заинтересирани за џебовите на древниот воден мраз бидејќи тие би можеле да дадат информации за лунарните вулкани, материјали кои стигнале до Земјата преку комети и астероиди, како и за потеклото на океаните. Ако воден мраз постои во доволни количини, тој би можел да биде извор на вода за пиење на Месечината и би можел да помогне да се излади опремата на астронаутите за време на долги мисии. Исто така, водениот мраз може да се разложи за да произведе водород за гориво и кислород за дишење.

Договорот за вселената на Обединетите нации од 1967 година забранува која било нација да тврди сопственост на Месечината. Не постои одредба за запирање на комерцијалните операции. Иницијативата под водство на САД да се воспостават правила за истражување на Месечината и користење на нејзините ресурси има 27 потписници, но меѓу нив не се Кина и Русија.

Јужниот Пол на Месечината е особено недостапен

Претходните обиди за слетување на Јужниот Пол на Месечината беа неуспешни. Рускиот вселенски брод „Луна-25“ требаше да слета на Јужниот Пол оваа недела, но излезе од контрола при приближувањето и се урна во неделата. Јужниот Пол е полн со кратери и длабоки ровови. Мисијата на индиската вселенска агенција успешно слета таму откако во 2019 година не успеа во тоа.

Извор: Zimo
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука