X
 06.04.2022 Живот

Штрајкот во градинките и во училиштата сѐ поизвесен, родителите се загрижени кој ќе им ги чува децата

Најавениот штрајк на згрижувачкиот и воспитен кадар во градинките и на наставниот кадар во училиштата ги загрижи родителите, особено оние што имаат деца во градинка и во пониските одделенија.
Очекуваат дека состојбата ќе се среди до 11 април годинава, до најавениот датум за штрајк во градинките и училиштата, дека ќе биде постигнат договор, па така нема да имаат мака околу тоа каде и кому да ги остават децата на чување.

Елена Т., мајка на дете кое оди во градинка, вели дека изминатите денови никој од воспитувачите не им дал конкретен одговор како ќе се одвива згрижувањето на децата на 11 април.

– Сите молчат. Ние, родителите, меѓу себе ќе си кажеме понекој збор, но немаме никаква конкретна информација, освен она што го слушаме од медиумите. Сите се збунети.
Сето ова би можело да предизвика дополнителни проблеми за голем број родители кои немаат кому да ги остават децата. Можеби за штрајк од еден ден ќе се снајдеме, но ако тоа продолжи, навистина ќе биде мачно и за нас како родители и за децата. Кај нив ќе има најмногу последици. Се надеваме дека до понеделник ќе се договорат двете страни – вели таа.

Надлежните од градинките, пак, денеска кусо изјавија дека сѐ уште чекаат упатства за тоа како ќе се одвива ситуацијата.

Прочитајте повеќе на Деца.мк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот