X
 06.08.2021 Живот

Компанија ќе ги наградува вакцинираните вработени со 1.000 долари

Инвестициската компанија „Вангард“ ќе им доделува бонус во вредност од 1.000 долари на вработените кои ќе се вакцинираат.

Компанијата вработува 16.500 лица во САД, а за да се добие бонусот треба само да се покаже доказ од вакцинација против коронавирусот најдоцна до 1 октомври.

Од компанијата изјавиле дека според нив, вакцините се најдобар начин да се стопира ширењето на коронавирусот и затоа ги охрабруваат сите вработени да се вакцинираат со најавениот бонус. Бонусот има цел да ги награди оние што издвоиле време да се заштитат себеси, другите и општеството, изјавиле од компанијата за Си-ен-ен.

Претходно „Макрософт“, „Фејсбук“ и „Гугл“, како и други компании, изјавиле дека ќе бараат од вработените да се вакцинираат пред да се вратат во канцелариите. Други компании финансиски ги мотивираат вработените да се вакцинираат, како „Вангард“.

Извор: CNN 
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот