X
 07.02.2023 Наука

Феномен кој не можат да го објаснат ни научниците - погледнете го небото за време на земјотресот во Турција

Кога силниот земјотрес ја потресе Турција, на небото беа забележани молњи. На снимките што се шират на социјалните мрежи се снимени и светла.

Феноменот на молња за време на земјотрес се нарекува „земјотресни светла“ (англ.earthquake lights - EQL).

Геофизичарите не се сосема сигурни зошто се случува тоа. Некои веруваат дека громот се јавува кога во близина има голем расед, додека други велат дека станува збор за електричен лак предизвикан од тресење на далноводите.

Погледнете го видеото од молњата што се појави истовремено со земјотресот во Турција.

Извор: 6yka.com
Фото: Twitter/Screenshot
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука