07.12.2019 Живот

Како една лозинка може да ви го промени животот?

Како можеше да ми го направи ова?, велеше гласот во мојата глава. Постојано. Секој ден. Во 2011 година, кога алатките на „Епл“ имаа смисла и луѓето користеа дезодоранси, јас бев во депресија поради мојот развод. За среќа, мислам дека бев доволно умен (и имав одлични луѓе околу мене), па успеав да поминам преку тоа.

Еден ден, дојдов во канцеларијата и мојот ден започна со компјутерскиот екран. Сè беше добро, додека не ја видов поракава:

Вашата лозинка истече. Притиснете на „Смени лозинка“ за да ја смените лозинката.

Ја прочитав оваа глупава порака со лут глас во главата. На моето работно место серверот бара од илјадници вработени на планетата да ги променат лозинките на секои 30 дена.

Бев бесен тоа утро. Беше толку топло што бев испотен иако тукушто пристигнав на работа. Доцнев. Сè уште ја носев кацигата. Мислам дека го заборавив појадокот. Нешто во устата има вкус на цигара. Мора да завршам со работава до состанокот за 20 минути, а пред мене стои огромно губење на време. Тогаш, се сетив на еден совет кој го слушнав од претходниот претпоставен.

„Ќе ја искористам лозинката за да го променам животот“.

Очигледно беше дека не можев да работам ефикасно со моменталниот начин на живот. Секако, имаше јасни покажувачи за тоа што требаше да го направам или тоа што требаше да го постигнам за да ја вратам контролата врз мојот живот, но честопати не обрнуваме внимание на овие нешта.

Мојата лозинка стана покажувач. Мојата лозинка ме потсетуваше дека не треба да дозволам да бидам жртва на неодамнешната врска и дека сум доволно силен за да направам нешто во врска со тоа.

Мојата лозинка стана: 'Forgive@h3er' (Прости ѝ).

Оваа лозинка требаше да ја внесувам повеќепати дневно. Секојпат компјутерот се заклучуваше и се појавуваше „скринсејверот“ со нејзината фотографија. Секојпат се враќав од ручекот сам. Јас сметав дека не внесував лозинка. Во умот, јас пишував „Прости ѝ“ секој ден, цел месец.

Овој едноставен потег го смени начинот на кој гледав кон мојата поранешна сопруга. Постојаниот потсетник дека треба да ѝ простам ме доведе до прифаќањето на нештата што се случија на крајот на мојот брак и прифаќањето на новиот начин на соочувањето со депресијата.

Моето расположение се подобри во следните денови. До крајот на втората недела забележав дека лозинката стана помалку моќна и почна да го губи ефектот. Почнав да мислам дека ѝ простувам како што ја внесував лозинката, секојпат.

Еден месец подоцна серверот ме замоли да ја сменам мојата лозинка. Мислев на следното нешто што требаше да го направам.

Мојата лозинка стана: 'Quit@smoking4ever' (Престани со пушењето засекогаш).

Погодете што се случи. Престанав да пушам речиси веднаш. Оваа лозинка беше тешка за внесување, но ми помогна да си викам во мозокот како што го внесував. Ме мотивираше да ја следам мојата месечна цел.

Еден месец подоцна мојата лозинка стана: 'Save4trip@thailand' (штеди за патување на Тајланд).

Погодете каде бев по 3 месеци...“

Живот