X
 08.02.2021 Живот

На која возраст мозокот е најспособен за учење и за разбирање?

Научниците ги истражувале потезите што се прават при играњето шах од 1890 година. Едно истражување направено на играчите на шах ја открива возраста на која човечкиот мозок работи најдобро.

Истражувањето открило дека способностите на човечкиот мозок за учење и за разбирање го достигнуваат врвот на 35-годишна возраст. Овие мозочни способности почнуваат да ослабуваат на 45-годишна возраст, според истражувањето претставено во видеото во продолжение.Извор: thewest.com.au
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот