X
 08.09.2018 Живот

Џек Ма, основачот на „Алибаба“ и „Алиекспрес“ во понеделник заминува во пензија

Основачот и извршен претседател на Алибаба групацијата, Џек Ма, еден од најбогатите во Кина, в понеделник заминува во пензија. Тој поранешен наставник по англиски јазик има намера повеќе да се посвети на хуманитарни акции и образование, објави Њујорк тајмс.

Ма во изјава за весникот појасни дека ќе остане во УО на Алибаба и ќе продолжи со менторство со управувањето на е-троговијата.

Засега не е јасно дали компанијата ќе именува нов извршен директор.

Извор: МИА
Фото: Фликр

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот