X
 08.09.2023 Живот

Храбра 104-годишна жена ќе се обиде да собори светски рекорд во скокање со падобран

Храбрата Дороти Хофнер е 104-годишна жена која планира на интересен начин да го запише своето име во историјата.

Оваа баба од Чикаго го воодушеви светот кога реши да го собори минатогодишниот светски рекорд во скокање од авион со падобран.

Имено, Дороти веќе еднаш ја имала оваа авантура за својот 100. роденден. Меѓутоа, четири години подоцна сфатила дека не е задоволна од тоа бидејќи „инструкторот скокнал наместо неа“. Поточно, таа не го направила првиот чекор во воздух, туку инструкторот, кој бил приврзан за неа, го започнал нејзиниот пад.

Во мај минатата година една Швеѓанка го собори светскиот рекорд на возраст од 103 години и 259 дена и стана најстарата жена што скокна со падобран.

Дороти сака да докаже дека годините не можат да се натпреваруваат со желбата и дека ако сакате да направите нешто, годините не се пречка.

Следната недела планира да направи скок кој ќе ја запише во историјата, со слободен пад од над 3.000 метри.

Идејата се родила кога разговарала со пријателка за скокање со падобран. Колку повеќе зборувале за тоа, толку повеќе ѝ се допаѓала идејата.

- Јас ѝ реков: „Би сакал да го направам тоа. Ајде да го направиме тоа“. Ми звучеше многу интересно – вели Дороти.

На прашањето која е тајната на долгиот живот, таа вели:

- Се срамам да го кажам тоа. Тоа е веројатно затоа што сум мрзлива и не правам ништо енергично. Иако, дури и Бог се прашува за тоа. Мислам дека Бог многу добро се грижи за мене. Живеев живот без стрес. Никогаш не сум имала голем стрес, дури ни кога се работи за пари. Се штедев себеси колку што можев и уживав во мојата среќа. Заштедив малку пари навреме. Да не заборавам, сакам пиво, вино и мешани пијалаци. Секако, во умерени количини - вели таа.

Оваа баба ќе се обиде да го собори светскиот рекорд, а многумина веќе ја обожаваат поради нејзиниот карактер.

Извор: Ona.telegraf.rs
Фото: Skydive Chicago
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот