X
 10.04.2023 Живот

Приказната за уникатните овални градини на заедницата во Копенхаген

Приградскиот кварт Наерум во Копенхаген, Данска, е познат по визуелно најпривлечните градини во светот.

Сорен Карл Теодор Мариус Соренсен се смета за еден од најголемите пејзажни архитекти што некогаш живееле, а овалните градини на Наерум се еден од неговите најпознати проекти.


Во 1948 година 40 овални градини, секоја со димензии 25 х 15, биле поставени на тревник помеѓу јавните станови од едната страна. Сопствениците можеле слободно да ги постават нивните куќи, да ја изберат околната жива ограда и да ја постават внатрешноста на нивните парцели, но Соренсен дал неколку насоки, нагласувајќи дека тие биле еден вид водич, а не правила.

70 години подоцна, овалните градини на Наерум сè уште се една од најубавите атракции во данската престолнина.


Данскиот архитект на пејзажи сакал да ги охрабри сопствениците да пешачат повеќе, да излегуваат на свеж воздух пред да влезат во нивните автомобили, како и да се поздрават и да се запознаат со нивните соседи, а пешачењето низ градините им помогнало во тоа.


Извор: Brightvibes.com
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот