X
 10.09.2020 Здравје

Ова се складиштата во кои ќе се чуваат вакцините за Ковид-19

Американската компанија за доставување и логистика УПС гради сали за складирање вакцини во Холандија и во САД кои ќе бидат искористени за пренос на вакцините за Ковид-19. Во салите има фрижидери во кои ќе се чуваат вакцините на температура од 80 Целзиусови степени под нулата.

Во видеото „Дојче веле“ покажува како ќе изгледаат овие сали.


Автор: Ашутош Пенди
Извор: dw.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје