X
 10.10.2018 Живот

Фотографии од лузни на лица погодени од гром

Истражувачката Еси Фокс сподели интересни фотографии на „Твитер“ кои веднаш им го привлекоа вниманието на многу луѓе.

Истражувајќи за новата книга, таа открила дека лицата што биле погодени од гром некогаш имаат лузни со многу необичен изглед.

Имено, белезите изгледаат како да се нацртани, како да има пајажина на телото, а се викаат Лихтенбергови лузни, по германскиот физичар Георг Лихтенберг.

Се проценува дека 10 отсто од луѓето што се погодени од гром починуваат, додека 70 отсто како последица имаат сериозни здравствени проблеми.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот