X
 05.06.2015 Технологија

Што се случува кога гром удира во електричен автомобил?

Компанијата „Тесла“ повеќепати нагласуваше дека грмотевиците не претставуваат посебна опасност за моделите на автомобили кои ги произведуваат. Меѓутоа, сега имаме видео доказ за спротивното.

Видеото е направено од Модел С на „Тесла“ за време на полнење. Гром удира во непосредна близина на автомобилот и на видеото не се гледаат промени, но во описот, сопственикот напишал:

- Гром удри во близина на мојата Тесла додека се полнеше. Автомобилот збудале и батеријата речиси беше уништена. Не можев ниту да ја влечам бидејќи кабелот од полначот не можеше да се исклучи.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија